Jak działa serwer wirtualny windows?

Czy zastanawialiśmy się kiedyś nad tym jak działa serwer wirtualny i czym różni się od fizycznego? Jeśli tak, to dzisiejszy poradnik odpowie nam na wiele istotnych kwestii. Sprawdzimy jakie systemy operacyjne można na takim serwerze uruchomić oraz jak się nimi zarządza. Dowiemy się też jak podpiąć do niego domenę.

Wspólne zasoby

Kiedyś by posiadać własny serwer, konieczne było uruchomienie w tym celu odrębnego, fizycznego komputera. Dziś na jednej takiej maszynie można skonfigurować wiele różnych środowisk wirtualnych, z których każde zachowuje się tak, jakby było zupełnie odrębną jednostką. Dzięki temu praktycznie każdy może dziś wykupić własny serwer wirtualny Windows jest jednym z systemów operacyjnych, które mogą działać w takim środowisku. Najczęściej w tym celu wybierana jest specjalna wersja serwerowa, np. ta wydana w roku 2003 lub 2008. Posiada ona wbudowane różne usługi, które pozwalają postawić stronę WWW, udostępniać pliki poprzez protokół FTP, odbierać oraz wysyłać pocztę e-mail i tak dalej.

Dostęp do usług

By nasz serwer wirtualny stał się widoczny w Internecie, musimy najpierw podpiąć do niego domenę. Dzięki niej zarówno internauci będą mogli – podając odpowiedni adres – uzyskiwać dostęp np. do naszej strony internetowej, jak i my – jako administratorzy – będziemy mogli zdalnie kontrolować jednostkę. Sprawdzić czy dany adres jest wolny i dokonać jego rezerwacji możemy na poniższej stronie: https://rapiddc.pl/domeny-pl. Po opłaceniu i rejestracji wystarczy wpisać go do w panelu konfiguracyjnym i to wszystko. Kontrola samego serwera może odbywać się przez protokoły takie jak telnet, SSH, a także – w przypadku serwera z Windows – poprzez usługę pulpitu zdalnego.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


czternaście − 10 =