Jak działa detektor gazu i gdzie jest używany?

Zadaniem detektora gazu np. takiego jak ten http://safetech.net.pl/produkty-kategoria/osobiste-jednogazowe-detektory-gazow/ jest stałe monitorowanie poziomu stężenia niebezpiecznych, zagrażających życiu substancji w pomieszczeniach. Jeśli czujnik wykryje ulatniający się gaz, którego stężenie w pokoju przekroczy 15%, automatycznie włącza się alarm dźwiękowo-świetlny w celu ostrzeżenia mieszkańców. Odpowiedzialny za takie działanie jest półprzewodnik wewnątrz urządzenia, który po zderzeniu z niebezpieczną mieszanką gazów zaczyna inaczej przewodzić prąd i alarm się załącza.

Kolejnym aspektem jest możliwość podłączenie detektora z zaworem instalacji gazowej i w momencie przekroczenia dopuszczalnego stężenia zamykany jest dopływ gazu. Dodatkowo można podłączyć wentylator i w momencie uruchomienia alarmu usprawni to pozbycie się niebezpiecznego gazu z pomieszczenia. Każdy kto posiada w domu, mieszkaniu takie rzeczy jak: kominek, piec gazowy, kuchenkę gazowa powinien mieć zainstalowane takie urządzenie w celu bezpieczeństwa.

Wydawać by się mogło, że gaz ma specyficzny zapach i łatwo do poczujemy i sami zareagujemy w odpowiedni sposób. Jest to nieodpowiedzialne i naganne zachowanie w nocy kiedy dojdzie do nieszczelności instalacji gazowej wyciek może zabić ludzi podczas snu. W zamkniętych pomieszczeniach można nawet nie poczuć ulatniającego się gazu pomimo swojego zapachu, a do zapłonu wystarczy iskra.

Gdzie zamontować detektor gazu?

Wszystko zależy, z jakim gazem mamy do czynienia. Ważne jest jednak, żeby zawsze montować go w miejscu gdzie znajduje się instalacja gazowa w naszych mieszkaniach czy domach, jeśli mamy do czynienia z:
– gazem płynnym – czujnik gazu należy zamontować ok 15 cm nad podłogą, ponieważ jest cięższy niż powietrze i będzie gromadził się przy ziemi, dodatkowo urządzenie powinno być zamontowane przy instalacji.
– gazem ziemnym – czujnik należy umieścić przy suficie.
Czujnik ten można dostać na safetech.net.pl.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


20 − dziewiętnaście =