Jak dobrać karmę dla psów dużych ras?

Dobór karmy do potrzeb psa nie jest prostym zadaniem. Trzeba wziąć pod uwagę na wiele czynników, tak aby sposób żywienia sprzyjał zachowaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pupila. Wybierając karmę powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość rasy, ale też na wiek, aktywność, stan zdrowia, a nawet smakowitość, którą zapewnia smak, zapach, a nawet tekstura pożywienia. Nie istnieje bowiem idealna karma, a każdy pies ma inne potrzeby żywieniowe. O czym trzeba zatem pamiętać?

Skład karmy jest ważny!

Psy ras małych mają szybki metabolizm, a u psów dużych ras tempo przemiany materii jest wolniejsze. Dlatego zapotrzebowanie na energię w stosunku do masy ciała będzie mniejsze niż u małych psów. Karmy dla dużych psów powinny mieć też krokiety dopasowane wielkością do szczęk i zębów. Szczególnie ważne jest również zapewnienie diety bogatej w takie składniki, by wspierały one zdrowie mocno obciążonego układu ruchu. Dieta powinna więc wzmacniać kości i pomagać dbać o elastyczność stawów. Wysoka zawartość chondroityny i glukozaminy czy też  dodatek kwasów tłuszczowych wielonienasyconych EPA i DHA wspomagają uwodnienie i odbudowę komórek chrząstki. Warto zatem postawić na naturalne karmy zapewniające pełnowartościową i zdrową dietę jak choćby produkty marki Naturo.

Dostosowując karmę do psa trzeba wziąć pod uwagę czy pies pracuje, jest w ciąży albo czy karmi młode – wtedy karma powinna być bardziej energetyczna. Jeśli pies jest młody powinien spożywać karmę, która będzie wspierać jego wzrost np. Belcando Junior Maxi i nie będzie przy tym zbyt energetyczna, bo to sztucznie przyspiesza wzrost masy mięśniowej, za czym nie nadąża szkielet, generując potencjalne problemy ze zdrowiem. Starsze psy powinny mieć z kolei karmę o wyjątkowo łatwej strawności i przyswajalności, ale z obniżoną wartością energetyczną. W przypadku chorych psów najlepiej wybierając karmę poradzić się weterynarza lub dietetyka.

 

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


jeden × 4 =