Jak czyścić klimatyzację w aucie?

Konserwacja układu klimatyzacji powinna być wykonywana regularnie. Przynajmniej raz w roku dobrze jest przeprowadzić kompletne czyszczenie układu, zarówno jeśli chodzi o jego wnętrze, jak i zewnętrzną część (skraplacz, parownik). Działania te są konieczne, jeśli chcemy, by układ działał sprawnie przez długie lata oraz aby ustrzec się ewentualnych kosztownych awarii.

Czyszczenie wnętrza układu

Klimatyzacja samochodowa składa się z kilku ważnych elementów. Jest to sprężarka, osuszacz, skraplacz, parownik, zawór rozprężny oraz rurki, którymi to wszystko jest ze sobą połączone. W środku cały czas znajduje się specjalny czynnik chłodzący, a także niewielka ilość oleju, która ma za zadanie przede wszystkim smarować kompresor, ale także zwilżać wszelkie uszczelnienia. Z czasem w tym zamkniętym środowisku mogą jednak pojawić się jakieś inne elementy, choćby drobniutkie fragmenty metalu, które są naturalnym efektem zużycia kompresora.

Jeżeli osuszacz zużyje się, w układzie zacznie zwiększać się poziom wilgoci, który obejmie wszystkie elementy, jak również węże gumowe do klimatyzacji, rurki stalowe i całą resztę. Czyszczenie układu polega na odessaniu całego czynnika, włącznie z ewentualnymi nieczystościami, następnie wymianę osuszacza, wypompowanie całego powietrza by stworzyć w środku próżnię, a następnie napełnienie nowym czynnikiem. Taki układ będzie działał jak nowy.

Czyszczenie klimatyzacji od zewnątrz

Również zewnętrzna część wymaga regularnej konserwacji. Mówimy tu głównie o dwóch elementach: skraplaczu i parowniku. Ten pierwszy znajduje się z przodu auta, przed chłodnicą. Może on ulec zabrudzeniu choćby kurzem i liśćmi. Należy dokładnie się tego pozbyć, by oddawanie ciepła przez ten element było jak najlepsze. Czasami w skraplaczu znajdują się mikrootwory, na przykład po uderzeniu kamieni, przez które ucieka czynnik. Wtedy stosuje się specjalne preparaty uszczelniające do klimatyzacji, które likwidują taki stan rzeczy. Parownik natomiast należy poddać odgrzybianiu, by nieprzyjemne zapachy nie przedostawały się do wnętrza auta.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


14 − 2 =