Izolacja cieplna rur – na czym polega i jakiego materiału można do tego użyć

Aby przeciwdziałać stratom energii ciepłej wody, która przesyłana jest w rurach, należy je izolować. Co to oznacza w praktyce? Izolacje do rur CO to specjalne materiały, które utrzymują ciepło. Dlaczego są tak ważne i jaki rodzaj materiałów warto w tym celu zastosować?

Zapobiegając ucieczce ciepła

Oczywistym jest fakt, że zakładanie izolacji na rurach przewodzących ciepłą wodę chroni przed stratą ciepła. Sytuacja prezentuje się odmiennie w przypadku instalacji grzewczej. Brak izolacji na rurach, które doprowadzają ciepłą wodę do grzejników nie powoduje ucieczki ciepła, ale jego przekazanie do pomieszczeń, przez które części oddające ciepłą ciecz są poprowadzone. W takiej lokalizacji odgrywają rolę nadprogramowego grzejnika. Na podstawie tych informacji można stwierdzić, że izolowanie rur, w których płynie zimna woda jest zbędne. Okazuje się jednak, że w wielu budynkach są miejsca, w których znajdują się rury z wodą, które są nieogrzewane zimą. Spadek temperatury w tego typu wnętrzach powodowałby zamarznięcie wody w instalacji, a w rezultacie – awarię. Wiemy, już jaką funkcję pełni izolowanie rur. Warto również dowiedzieć się, z jakich materiałów można takie zabezpieczenie wykonać. Do najpopularniejszych należą: wełna mineralna i szklana, kauczuk, styropian, pianka polietylenowa oraz pianka poliuretanowa. Każda z nich znajduje zastosowanie w innych obszarach, ze względu na swoje specyficzne parametry, w tym takie jak: odporność na temperaturę oraz promieniowanie słoneczne, absorbcję wody czy wytrzymałość.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


dziewięć − jeden =