Trwałość strukturze każdego budynku nadaje zbrojenie. Wykonane jest ono ze stalowych prętów, które zostają zatopione w betonowych posadzkach oraz stropach. Sprawdzamy jakich rodzajów prętów używa się w tych miejscach. Zbadamy także jak powinny być rozmieszczone pręty zbrojeniowe, by dom był maksymalnie stabilny.
Niewidoczna siatka zbrojeniowa
To, co nadaje każdemu domowi stabilność, jest na pierwszy rzut oka niewidoczne. Laikowi może się wydawać, że to same masy betonu powodują, że budynek nie może się rozpaść. Tymczasem nie jest to prawda, gdyby tak było, wszystko runęłoby po wstawieniu pierwszych cięższych mebli na piętro. Tak naprawdę wszystkie siły i obciążenia przenosi tak zwana siatka zbrojeniowa, które wykonana jest ze specjalnego rodzaju stali. Opiera się ona najczęściej na prętach stalowych walcowanych, które łączone są ze sobą poprzez spawanie, skręcanie lub obie te techniki jednocześnie. Zbrojenie znajduje się również w ścianach nośnych i do niego dołączane są fragmenty znajdujące się w stropach.
Nie tylko elementy nośne
Również niewielkie ścianki działkowe nie mogą być wykonane całkowicie bez zbrojenia. Tutaj nie ma aż tak dużych sił ani obciążeń do przeniesienia, dlatego najczęściej wypełnia się je prętami ciągnionymi. Jednak dzięki zastosowaniu takiego rodzaju siatki ściana jest stabilniejsza i można ją zbudować praktycznie z każdego rodzaju materiału, nawet ze zwykłego gipsu budowlanego. Ta technika była powszechnie wykorzystywana podczas budowy ścianek odgradzających od siebie pokoje w blokach z wielkiej płyty.
Bądź pierwszym komentującym!