Formalności przy rejestrowaniu działalności

Z każdym rokiem coraz więcej osób decyduje się na założenie działalności gospodarczej. Prowadzenie własnej firmy jest szansą na spełnienie zawodowe i zarabianie dużych pieniędzy. Przed przystąpieniem do pracy trzeba jednak spełnić kilka wymogów formalnych. Rejestrowanie działalności to proces, który wymaga przejścia kilku etapów.

Złożenie wniosku CEIDG-1

Pierwszym krokiem jest wypełnienie i złożenie wniosku CEIDG-1. Na jego podstawie dokonywany jest wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wśród informacji, które należy podać we wniosku, znajduje się nazwa firmy, określenie przedmiotu prowadzonej działalności, siedziby firmy, a także miejsca jej funkcjonowania. Złożenie wniosku i jego rejestracja jest bezpłatne. Osoby, które nie mają doświadczenia w wykonywaniu tego rodzaju czynności, mogą poprosić o pomoc specjalistów. Oferta profesjonalnych firm świadczących usługi księgowe, takich jak https://www.infopower.bydgoszcz.pl/ obejmuje m.in. wsparcie w rejestrowaniu działalności gospodarczej.

Rejestracja działalności w urzędach

Na podstawie wniosku CEIDG-1 przedsiębiorcy przyznawany jest statystyczny numer regon. Jest on niezbędny do prowadzenia firmy i używany w kontaktach z urzędem skarbowym oraz ZUS-em. Podczas rejestracji działalności w urzędzie skarbowym, konieczne jest wybranie sposobu opodatkowania. Do wyboru są zasady ogólne, w których wysokość podatku jest uzależniona od wysokości osiąganych dochodów, podatek liniowy oraz ryczałt. Przedsiębiorca, który nie zadeklaruje żadnej z form opodatkowania, będzie zobowiązany do rozliczania się na zasadach ogólnych. Chociaż proces rejestrowania działalności gospodarczej został w ostatnich latach uproszczony, nadal bardziej zniechęca , niż zachęca do zakładania firm.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


5 × 2 =