Elementy infrastruktury drogowej powszechnie stosowane na drodze

Infrastruktura drogowa to zaawansowany system obejmujący rozmaite elementy sieci transportowej, które umożliwiają sprawne poruszanie się po całym kraju. Wpływa pozytywnie zwłaszcza na rozwój obszarów zurbanizowanych. W jego skład wchodzą m.in. poziomie linie, przystanki autobusowe i tramwajowe, dworce, tunele, stacje benzynowe, skrzyżowania, a także wyznaczone punkty przeładunkowe. Istotną rolę odgrywają ponadto fizyczne bariery ochronne. 

Bezpieczeństwo uczestników ruchu jest kwestią priorytetową 

Wspomniane we wstępie bariery drogowe to konstrukcje wykonane ze stali nierdzewnej bądź ocynkowanej, które pełnią kilka niezwykle ważnych funkcji. Przede wszystkim kierują pojazdy na właściwy tor, uniemożliwiają ich zjeżdżanie w miejscach uznawanych za niebezpieczne oraz skutecznie zapobiegają wypadkom na przejściach dla pieszych. Wyróżniamy modele skrajne, dzielące i osłonowe. Kolejną kategorię elementów z zakresu omawianej infrastruktury stanowią urządzenia tzw. optycznego prowadzenia – np. światła ostrzegawcze, słupki przeszkodowe, słupki krawędziowe czy tablice kierujące. Na uwagę zasługują też:

– znaki kilometrowe i hektometrowe,

– osłony energochłonne,

– progi zwalniające (stosowane w celu zniwelowania prędkości),

– sygnalizatory nawierzchniowe,

– zapory, separatory, rogatki, ogrodzenia łańcuchowe itp.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


2 × jeden =