Ekologiczne materiały opałowe – dlaczego warto je stosować?

Do niedawna powszechnie stosowanymi materiałami opałowymi w naszym kraju były węgiel oraz drewno. Ceniono je przede wszystkim za niską cenę i jednocześnie wystarczająco wysoką wartość energetyczną. Od kilku lat można jednak zauważyć tendencję polegającą na zastępowaniu tych tradycyjnych paliw stałych produktami ekologicznymi – głównie pelletem drzewnym oraz ekogroszkiem. W przypadku pelletu ogromne znaczenie ma fakt, że jest to materiał niemal całkowicie pozbawiony szkodliwych substancji. 

Prosty sposób na wydajne i bezpieczne ogrzewanie domu

Podstawową zaletą paliw ekologicznych jest to, że w trakcie spalania nie emitują do atmosfery trujących substancji w postaci tlenku węgla, azotu czy siarki. Dzięki ich stosowaniu przyczyniamy się zatem w ogromnym stopniu do ochrony środowiska naturalnego. Poza tym posiadają ponadprzeciętną wartość kaloryczną, co oznacza, że pozwalają na wytwarzanie dużej ilości ciepła przy stosunkowo niskim zużyciu materiału. Skutkiem tego jest spora oszczędność w okresie późnojesiennym i zimowym. Przykładowo ceny ekogroszku wynoszą średnio około 20-25 zł za worek o pojemności 25 kg, co przy konieczności ogrzania przeciętnego domu o powierzchni 150 m2 daje sezonowy wydatek na poziomie 2000-3000 zł (w zależności od izolacyjności termicznej budynku). Koszty ogrzewania pelletem są zresztą porównywalne. Dodatkową korzyścią, jaką otrzymujemy jest możliwość bezproblemowego przechowywania omawianych produktów (ze względu na poręczne opakowanie), a także wyjątkowo wysoki komfort ich eksploatacji – są bowiem spalane w nowoczesnych, niemal bezobsługowych kotłach z podajnikiem.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


5 × 3 =