Ekogroszek – co warto o nim wiedzieć?

W ostatnich latach bardzo popularnym paliwem stałym służącym do ogrzewania domów w zimie stał się ekogroszek. Występuje on w formie stosunkowo niewielkich, precyzyjnie oczyszczonych okruchów węgla kamiennego (nieco rzadziej brunatnego). Odznacza się przede wszystkim zaskakująco dobrą wartością opałową i jednocześnie ekologicznym charakterem. Jeśli chcemy nabyć wysokiej jakości ekogroszek Opole to miasto, w którym funkcjonuje kilka sklepów i hurtowni posiadających go w ofercie. 

Pamiętajmy o zamontowaniu specjalistycznego kotła 

Ekogroszek to nic innego jak bryłki węgla o średnicy maksymalnie do 2,5 cm, które zostały dokładnie wyselekcjonowane i oczyszczone z popiołu. Sprzedaje się je najczęściej w poręcznych workach o pojemności 25 kg – wyjątkowo łatwych w transportowaniu i magazynowania (optymalny komfort eksploatacji). Kaloryczność omawianego materiału wynosi od 22 do nawet 29-30 MJ/kg, co jest wynikiem w pełni satysfakcjonującym i gwarantującym znakomitą wydajność. Dla porównania pellet drzewny ma wartość opałową na poziomie 18-19 MJ/kg. Dla licznych osób najważniejszą zaletą ekogroszku jest jednak to, że podczas spalania emituje do środowiska jedynie nieznaczne ilości szkodliwych substancji (w przeciwieństwie do tradycyjnego węgla). Oczywiście należy również wspomnieć o minimalnej wilgotności (około 5%) i znikomej zawartości siarki (poniżej 1%). Dodajmy, że w przypadku podjęcia decyzji o ogrzewaniu obiektu mieszkalnego ekogroszkiem zachodzi konieczność zakupu nowoczesnego kotła z podajnikiem. Działa on automatycznie, a nasza rola ogranicza się do ustawienia pożądanych parametrów, dosypywania materiału co kilka dni i okazjonalnego czyszczenia komory z sadzy. 

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


4 + 1 =