Dziedziczenie po zmarłych – jak to wygląda w przypadku braku testamentu?

Sporządzenie ostatniej woli przez spadkodawcę przed śmiercią, to najlepsza decyzja jeżeli chodzi o rozporządzenie pozostawionym przez siebie majątkiem. Ważny testament, sporządzony w formie aktu notarialnego, w przejrzysty sposób reguluje sprawy związane z masą spadkową – wskazuje spis, wartość darowanych rzeczy i osoby powołane do spadku. W testamencie można także wykluczyć poprzez wydziedziczenie osoby, które w naszej ocenie nie są godne, by otrzymać  po nas chociażby część majątku. Co jednak, kiedy zmarły nie pozostawił po sobie ostatniej woli? W takiej sytuacji ma miejsce dziedziczenie ustawowe. Czym jest taka forma nabycia spadku i jaka w takim wypadku jest kolejność dziedziczenia? Sprawdźmy. 

Definicja dziedziczenia ustawowego

Dziedziczenie ustawowe jest ściśle regulowane w kodeksie prawa spadkowego. Ma ono miejsce w przypadkach, kiedy zmarły nie pozostawił testamentu (najczęstsza sytuacja), testament nie jest ważny, lub masa spadkowa nie zostaje przyjęta przez wskazanych w dokumencie spadkobierców. W takiej sytuacji rozpoczyna się procedura dziedziczenia ustawowego – do majątku zmarłego zostają powołani spadkobiercy ustawowi, a są nimi w pierwszej kolejności współmałżonek oraz dzieci (w częściach równych, natomiast małżonek zmarłego nie może otrzymać mniejszej części niż 1/4). Następnymi spadkobiercami ustawowymi są: 

– rodzice zmarłego,

– rodzeństwo zmarłego,

– zstępni rodzeństwa,

– dziadkowie zmarłego,

– Skarb Państwa.

W przypadku dziedziczenia ustawowego nierzadko potrzebna jest fachowa pomoc lub reprezentacja w sądzie, w postępowaniu spadkowym. W takiej sytuacji warto zwrócić się do doświadczonych prawników z Konsorcjum adwokatów.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


4 × 3 =