Czym zabezpiecza się towar podczas transportu?

W transporcie różnorodnych towarów ogromną rolę odgrywa właściwe zabezpieczenie ładunku zarówno przed uszkodzeniem mechanicznym, jak i kradzieżą. Pamiętajmy bowiem o tym, że za wszelkie ewentualne szkody odpowiada nie tylko nadawca, ale również sam przewoźnik. Powszechnie stosuje się zatem konkretne metody mocowania (np. ryglowanie i blokowanie), a także plomby zabezpieczające, umieszczane bezpośrednio na kontenerach czy innych opakowaniach. Poszczególne rozwiązania zostaną opisane poniżej. 

Bagatelizowanie zagrożenia to niezbyt dobry pomysł

Ochrona towarów w trakcie transportu polega przede wszystkim na ich właściwym zamocowaniu. Najczęściej stosuje się w tym celu tzw. ryglowanie za pomocą specjalnych łączników skrętnych, a także mocowanie blokowe z użyciem odpowiedniego osprzętu. Występuje on w postaci m.in.: poduszek powietrznych, listw ukośnych (przeważnie drewnianych), ram rozporowych, odciągów pętlowych (przepasających ładunek od góry albo wokół obwodu), taśm stalowych, lin i łańcuchów, pasów mocujących, napinaczy, płacht z odciągami, mat antypoślizgowych, rozciągliwych folii, przekładek ochronnych i ochraniaczy nakładanych na krawędzie.

Poza tym często wykorzystywanym rodzajem zabezpieczenia są plomby, mające na celu odstraszenie potencjalnych złodziei i ochronę towaru przed niepożądanymi manipulacjami (choćby ze strony konkurencji). Wyróżniamy plomby naklejkowe (np. na sprzęty elektroniczne), butelkowe (na kontenery), plastikowe oraz linkowe. Niekiedy stosuje się też specjalistyczne nadwozia do przewozu określonych ładunków, które zabezpieczają je zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i tymi spowodowanymi niską lub wysoką temperaturą czy wyciekiem.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


13 + 19 =