Czym są katalizatory dedykowane i jak przekładają się na jazdę pojazdu?

Niezależnie od rodzaju paliwa, które spala samochód, każdy z nich posiada układ wydechowy. Podstawowym zadaniem tego systemu jest usuwanie zabrudzeń i nieczystości, jakie powstają w procesie spalania benzyny, oleju napędowego czy gazu. W drugiej kolejności odpowiada za ich zobojętnianie, aby stanowiły jak najmniejsze zagrożenie dla zdrowia człowieka. Jedną z ważniejszych części układu wydechowego jest katalizator. Ze względu na zastosowany w procesie produkcji materiał, można wyróżnić dwa typy katalizatorów: katalizatory ceramiczne (z blokiem ceramicznym) oraz katalizatory metalowe (z blokiem metalowym). Specjaliści wskazują jeszcze na katalizatory dedykowane. Na czym polega ich specyfika? Te modele powstają specjalnie dla konkretnego modelu pojazdu, przez co cieszą się większą funkcjonalnością. Zwiększają możliwości całego układu wydechowego, a także silnika. Okazuje się, że sprawne działanie katalizatora może poprawić moc silnika. Podstawową jego funkcją jest jednak sprawne oczyszczanie spalin i tym samym mniejsza ich emisja do środowiska naturalnego.

Korzyści dla środowiska, korzyści dla silnika

Aby katalizator dedykowany mógł przynosić oczekiwany efekt, konieczne jest właściwe jego dopasowanie do samochodu. W tym celu należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników. Wśród najważniejszych wymienia się przede wszystkim markę, model i wiek samochodu. Istotnym wskaźnikiem jest także wersja silnikowa oraz jego pojemność i moc. Bierze się także pod uwagę średnicę rury wydechowej pojazdu.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


3 × 3 =