Czy można samodzielnie nauczyć się malować?

Opanowanie podstaw malowania

Zdaniem specjalistów każdy, kto ma wyobraźnię może nauczyć się malować obrazy. Żeby to robić trzeba jednak zacząć od podstaw. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej techniki. Jedną z najłatwiejszych do opanowania jest technika malowania farbami akrylowymi. Przed przystąpieniem do nauki należy zaopatrzyć się podstawowy zestaw, składający się z farb oraz pędzli o różnej szerokości włosia. Przydatna będzie także sztaluga, na której umieszczona będzie tektura introligatorska.

Malowanie rozpoczyna się od gruntowania podłoża, a następnie wykonania szkicu. Dobry szkic stanowi bazę i punkt odniesienia dla artysty, dlatego warto poświęcić sporo czasu na jego wykonanie. Ostatnim etapem jest nakładanie farb. Pomalowany karton czy płótno warto umieścić w ramie do obrazów. Dzięki temu można je zabezpieczyć przed zniszczeniem, przyglądać się efektowi swych działań i obserwować czynione postępy.

Tutoriale i inne metody nauki

Malowanie obrazów dla początkujących może wydawać się niezwykle trudne. Precyzyjne operowanie pędzlem i umiejętne mieszanie kolorów wymaga wprawy i doświadczenia. Żeby ułatwić sobie proces nauki, warto zajrzeć do Internetu. W sieci dostępne są darmowe filmy instruktażowe, na których prawdziwi malarze uczą krok po kroku technik malarskich. Tego rodzaju tutoriale dają znacznie więcej korzyści niż najlepsze podręczniki i książki.

Dobrym pomysłem na uzyskanie wprawy w posługiwaniu się pędzlem jest ćwiczenie za pomocą zestawu do malowania po numerach. Malowanie po numerach przypomina nieco dziecięcą zabawę, polegającą na wypełnianiu odpowiednim kolorem ponumerowanych pól. Ta metoda malowania pozwala samodzielnie nauczyć się podstaw i tworzyć ciekawe kompozycje. Z gotowych zestawów dostępnych w sklepach chętnie korzystają zarówno hobbyści, jak i osoby rozpoczynające swą przygodę z malowaniem.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


czternaście + jeden =