Czego używa się przy produkcji mebli?

W Polsce działa wiele małych i dużych zakładów stolarskich, które specjalizują się w produkcji rozmaitych mebli – np. stołów, krzeseł, szaf, łóżek czy komód. Aby wymienione konstrukcje odznaczały się optymalną trwałością, muszą być wykonane za pomocą odpowiednich narzędzi i przy wykorzystaniu solidnych akcesoriów złącznych. Podstawowym niezbędnym sprzętem jest oczywiście porządna, automatyczna piła ukośna z posuwem. Służy ona bowiem do precyzyjnego przecinania wszelkich elementów drewnianych.

Funkcjonalne narzędzia to nie wszystko

Na wyposażeniu każdego zakładu stolarskiego powinny się znaleźć w pierwszej kolejności maszyny przeznaczone do cięcia drewna, w tym również płyt wiórowych. Mowa tutaj zwłaszcza o piłach formatowych, panelowych, ukośnych oraz taśmowych, zagłębiarkach, a także grubościówkach potrzebnych do uzyskiwania dokładnych wymiarów desek. Poza tym nie obejdzie się bez szlifierek, które idealnie nadają się do wykańczania powierzchni konstrukcji poprzez ich wygładzanie. W tej kategorii wyróżniamy m.in. modele bębnowe, krawędziowe, długotaśmowe i taśmowo-tarczowe.
Pozostałe przydatne maszyny to:

  • wyrzynarki
  • frezarki wielofunkcyjne i tokarki
  • okleiniarki
  • wiertarki pionowe i wielowrzecionowe
  • prasy próżniowo-membranowe
  • szczotkarki
  • lasery CNC

Nie obejdzie się ponadto bez licznych akcesoriów przeznaczonych do trwałego łączenia ze sobą poszczególnych komponentów w jedną całość. Zaliczamy do nich przede wszystkim śruby (sześciokątne, gwintowane itp.), wkręty dociskowe, podkładki, gwoździe, tuleje, nitonakrętki, sworznie oraz kołki. Na szczególną uwagę zasługują mocowania do wklejania typu Master-Plate, charakteryzujące się dużą oszczędnością kleju i ponadprzeciętną odpornością na wyrywanie. Posiada je w ofercie ta konkretna firma: https://mocujemy.pl/elementy_zlaczne/master-plate/.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


13 − 6 =