Co warto wiedzieć przed wymianą opon letnich na zimowe?

Na rynku funkcjonują zasadniczo dwa podstawowe rodzaje opon, letnie oraz zimowe. Same ich nazwy podpowiadają, że ich użycie uzależnione jest poniekąd od pory roku, a tym samym warunków, jakie występują na drogach. Pierwsze z nich sprawdzą się podczas pory suchej, drugie natomiast wtedy, gdy na zewnątrz króluje zimno oraz wilgotność. Po następujących po sobie lecie i zimie powinniśmy zatem zmieniać opony, tak aby dostosować swój samochód do konkretnych warunków. Co trzeba jednak wiedzieć przed taką wymianą?

Wymiana opon – ważne informacje

Opony letnie są wykonane z twardej mieszanki, która gwarantuje optymalną przyczepność na suchym terenie. Opony zimowe z kolei są produkowane z mieszanki miękkiej, co sprawia, że lepiej trzymają się nawierzchni mokrej, ośnieżonej i oblodzonej. Te fundamentalne właściwości sprawiają, że opony zimowe nie sprawdzą w warunkach wysokiej temperatury i suchego podłoża, tak jak i letnie nie zdadzą egzaminu podczas mrozu i opadów. Zgodnie z zaleceniami producentów, opony letnie powinniśmy wymienić na zimowe wówczas, kiedy średnia temperatura powietrza mierzona w ciągu doby, spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Powodem tego jest fakt, że w takiej temperaturze opona letnia może całkowicie stwardnieć i nie być wystarczająco elastyczna, by dobrze trzymać się jezdni. Opona zimowa natomiast z uwagi na swoją miękkość pozostaje elastyczne nawet podczas tak niskich temperatur i wciąż bardzo dobrze przylega to drogi. Pomaga jej w tym również głębszy bieżnik, bogaty w dodatkowe żłobienia. Przed wymianą powinniśmy skontrolować stan samego bieżnika, którego głębokość według prawa nie powinna być mniejsza niż 1,6 mm, ale w praktyce dobrze jest jeśli nie będzie mniejsza niż 4 mm. Wówczas będziemy mieli pewność, że opony dobrze sprawdzą się w trasie. Poza tym warto pamiętać, aby były to modele wysokiej jakości, pochodzące od sprawdzonego producenta, takiego jak chociażby BFGoodrich, czy też Michelin.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


9 − trzy =