Co to są certyfikaty iso?

Koncepcja iso w pigułce

Wiele osób zastanawia się, co to tak naprawdę jest ten certyfikat iso. Ogólnie mówiąc, jest to system zarządzania jakością przedsiębiorstwa. Iso to międzynarodowa norma, która musi spełniać pewne standardy. Certyfikat to pewnego rodzaju zaświadczenie, które ma za zadanie zapewnić, że dany wyrób, usługa czy proces są zgodne z jakąś określoną normą czy przepisem prawnym.

Głównymi założeniami normy iso 9001 są: koncentracja na kliencie, zaangażowanie całej kadry, przywództwo, podejście systemowe i procesowe do zarządzania, ciągłe doskonalenie, opierania się na faktach oraz korzystne wzajemne powiązania z dostawcami.

Certyfikacja iso 14001 wspomaga głównie ochronę środowiska oraz ma za zadanie zapobiegać zanieczyszczeniom w taki sposób, aby uwzględnić potrzeby społeczne i ekonomiczne. Głównym zadaniem tej normy jest wspomaganie działania przedsiębiorstwa w zakresie ochrony środowiska, które zapobiec mają wszelkim zanieczyszczeniom. Uczestniczenie w tej normie nie jest obowiązkowe. Przedsiębiorstwa uczestniczą w niej dobrowolnie.

Certyfikat iso 50001 jest to system zarządzania energią. Jego celem jest efektywne gospodarowanie energią. To bardzo korzystne dla firmy, ale staje się też wymogiem. Iso 50001 jest międzynarodowym standardem, który wyznacza najlepsze praktyki związane z zarządzaniem energią. Korzyści iso 50001 to między innymi redukcja emisji dwutlenku węgla, zmniejszenie poboru energii, monitorowanie wykorzystania energii oraz okazanie troski o środowisko.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


20 − szesnaście =