Co ma wpływ na przyczepność opon?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że kluczowym elementem mającym wpływ na prowadzenie samochodu osobowego i bezpieczeństwo na drodze nie jest wcale zawieszenie, lecz opony. To od nich bowiem w dużej mierze zależy prawidłowe hamowanie (a właściwie długość jego drogi), przyspieszanie czy zdolność do pokonywania zakrętów. Niestety złe warunki pogodowe, panujące w naszym kraju zwłaszcza w zimie, stawiają przed oponami niezwykle trudne zadanie. Mowa tutaj zarówno o popularnych i powszechnie cenionych oponach Dębica, jak i wyrobach mniej znanych producentów.

Najważniejsze czynniki – krótkie omówienie

Przyczepność opon do nawierzchni jest uzależniona przede wszystkim od jakości samych wyrobów, a w szczególności od ich konstrukcji oraz materiałów użytych do produkcji (wypełniacze, dodatki przeciwpoślizgowe itp.). Liczy się tutaj zwłaszcza mieszanka gumy – eksperci twierdzą, że nawet w 80% wpływa ona na właściwości opony. Dlatego też wersje zimowe są w większości wykonane z połączenia krzemionki oraz kauczuku.

Poza tym producenci wyrobów najwyższej klasy dodają jeszcze oleje roślinne, co zapewnia znacznie lepszą trakcję i zwiększa elastyczność. Ogromne znaczenie ma również architektura bieżnika, który odpowiada za odprowadzanie wody i odpowiednie układanie się na niewielkich nierównościach, tak aby optymalnie wykorzystać tzw. siłę tarcia zaistniałą w miejscu styku opony z drogą.

Po drugie, na przyczepność ma także wpływ rodzaj nawierzchni, jej wilgotność, temperatura oraz występowanie wszelkich ciał obcych, jakie tylko mogą się na niej znaleźć. Zdecydowanie najlepszym podłożem dla kół jest beton, w którym znajduje się całkiem sporo specjalnego wypełniacza średnioziarnistego (m.in. żwiru i tłucznia). Nieco gorszymi parametrami odznacza się natomiast asfalt smolisty, który zawiera niewielką ilość wspomnianych wypełniaczy lub jest ich całkowicie pozbawiony. Na szczęście tego drugiego materiału nie stosuje się już obecnie do budowy dróg, a jedynie niekiedy do jej napraw.

Warto podkreślić, że wyjątkowo niski współczynnik przyczepności występuje w miejscach zalanych różnego rodzaju smarami czy olejami, czyli najczęściej w okolicach torowisk. Nawierzchnia jest tam niemal tak samo śliska, jak podłoże pokryte lodem. Ponadto, opony nie będą się dobrze trzymały, jeśli poruszamy się akurat po torach tramwajowych, zwłaszcza gdy niedawno spadł deszcz i jest mokro. Ważnym elementem wpływającym na przyczepność jest też energooszczędność opon.

Modele ekologiczne odznaczają się bowiem mniejszymi oporami toczenia, co powoduje, że mają wyraźnie gorsze właściwości jezdne na mokrym podłożu niż choćby tradycyjne opony Nexen, cieszące się w naszym kraju dużym powodzeniem wśród klientów na http://plusgum.pl/producenci-opon/nexen.

Niekorzystne warunki pogodowe i ich wpływ na przyczepność

Nawet gładkie i jednolite nawierzchnie stają się niezwykle zdradliwe, jeśli pokrywa je choćby minimalna ilość wody. Drastyczny spadek przyczepności kół występuje szczególnie wtedy, gdy od dłuższego czasu nie padało. Woda miesza się bowiem wówczas z wszelkimi zanieczyszczeniami (np. błotem, drobnymi kamieniami, gałęziami itp.), tworząc specyficzną, śliską warstwę. Najbardziej niebezpieczne warunki panują jednak zimą, kiedy mamy do czynienia z niskimi temperaturami i dużą wilgocią. To właśnie wtedy powstaje tzw. gołoledź, czyli cienka, prawie niezauważalna warstwa lodu na nawierzchni.

Przyzwyczajeni do wielomiesięcznej jazdy po suchym asfalcie kierowcy często zapominają, że takie warunki mogą być niesamowicie zdradliwe. Dlatego też w wielu nowoczesnych autach montuje się specjalne czujniki, których zadaniem jest informowanie za pomocą sygnału ostrzegawczego o spadku temperatury poniżej 4 stopni (wzrasta wtedy ryzyko gołoledzi). Wszyscy kierowcy bez wyjątku powinni natomiast pamiętać o wymianie opon na zimowe po sezonie letnim, nawet ci poruszający się prawie wyłącznie po mieście. Warto bowiem podkreślić, że wersje letnie wypadają znacznie gorzej niemal w każdym aspekcie ważnym z punktu widzenia bezpieczeństwa niż wersje zimowe.

O autorze

Serwis Knowledge

Knowledge.co.pl to nowatorski serwis pełniący rolę zarówno portalu informacyjnego jak i poradnika. Dobry content, na każdy temat, na każdą okazję, dla wszystkich.

Bądź pierwszym komentującym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


jeden × cztery =